Darmowy obiad

środa, 21 listopada 2012

W grupie raźniej

    W przyszłej lub obecnej pracy wiele zadań będziemy musieli wykonać w zespole. Odpowiednia organizacja tej pracy, podział kompetencji oraz określenie ról jest bardzo istotne w osiągnięciu celu.

    Omówimy organizację pracy zespołowej w sześciu krokach:

1. Określcie cele
Na początku musicie zadać sobie pytanie, jakie zadania chcecie lub musicie wykonać. Przydatna jest tutaj metoda SMART. Każdy cel powinien być:

  • S jak specific - konkretny
  • M jak measurable - mierzalny
  • A jak acceptable - akceptowalny przez wszystkich
  • R jak reliable - realny, możliwy do osiągnięcia
  • T jak time banded - określony w czasie 

2. Określcie zasoby
Zastanówcie się, jakimi zasobami dysponujecie i jak efektywnie je wykorzystać. Czy wystarczają wam obecne zasoby, czy potrzebujecie zdobyć nowe? Jak zdobyć te brakujące?

3. Określcie sposób pracy zespołu
Czy praca w zespole ma stanowić wasz główny cel, czy jest tylko dodatkowym zajęciem? Czy działalność grupy jest stała czy czasowa? Jakie metody podjąć, żeby zrealizować zadania, które stoją przez zespołem?

4. Określcie sposoby motywowania
Jakie są oczekiwania członków zespołu wobec pracy? Naszkicujcie system wynagrodzeń za określone wyniki w pracy zespołu. Musimy pamiętać, że chcemy motywować pracowników, tak aby zadanie zostało wykonane jak najlepiej i jak najszybciej, w zależności od tego, na czym nam zależy.

5. Określcie sposoby oceny pracy
Metoda oceny i porównania wyników i zaangażowania w wykonywanie zadań powinna być ustalona przed rozpoczęciem pracy. Nie powinno się tutaj stosować odpowiedzialności zbiorowej, każdy powinien odpowiadać za swoją część zadania.

6. Określcie skład grupy i wybierzcie liderów
Skład grupy powinien być starannie przemyślany i zależeć od umiejętności i kompetencji pracowników. Do tego lider (liderzy) powinni posiadać odpowiednie cechy, tak aby działać skutecznie. Powinni oni odpowiednio delegować zadania oraz koordynować pracę.

    Po przejściu przez powyższe punkty powinniśmy mieć ukonstytuowaną grupę. Powinno być jasne jak powinna ona działać, tak aby efektywnie wykonać powierzone jej zadanie. Po wykonaniu celu (lub nie) powinniśmy zadać sobie kilka pytań.

  • Jaki cel osiągnęliśmy lub dlaczego go nie osiągnęliśmy?
  • Dlaczego pracowało nam się tak źle/dobrze?
  • Jakie wnioski możemy wyciągnąć dla naszego zespołu i konkretnej osoby?
    Analiza powyższych zagadnień posłuży nam poprawić naszą pracę i usprawnić działanie zespołu w przyszłości.

2 komentarze:

  1. super artykuł, przydał się w tegorocznej Olimpiadzie Przedsiębiorczości - było pytanie dokładnie z tego zagadnienia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W dużych firmach, aby poprawić organizację pracy i podział obowiązków między pracowników, stosuje się specjalne identyfikatory https://www.maxsc.com.pl/grawer/identyfikatory/, które noszone są przez osoby zatrudnione. Na takim identyfikatorze zawarte są zazwyczaj informacje o pełnionej przez danego pracownika funkcji. Często akcesoria wykorzystuje się don nadawania określonych uprawnień dla pracowników.

    OdpowiedzUsuń