Darmowy obiad

środa, 5 grudnia 2012

Organizacja jako grecka świątynia

Kultura organizacyjna, cytując rynekplacy.pl, to wzór przekonań, oczekiwań i wartości, które choć nie muszą być uświadomione, to wpływają na zachowanie wszystkich członków danej organizacji. Kultura organizacyjna dotyczy uwarunkowań widocznego stylu działania i przejawia się między innymi poprzez atmosferę panującą w organizacji.

Zgodnie z typologią Ch. B. Handy'ego, wyróżniamy cztery rodzaje kultury organizacyjnej:

1. kultura władzy (sieć pajęcza)
Głównym ośrodkiem, wywierającym silny wpływ na pozostałe jest lider. On znajduje się w centrum całej sieci i kieruje całą organizacją.  Pełnia kontroli i informacji znajduje się we władzy osób z centrum sieci. Działania podejmowane są szybko, jednak ich jakość zależy od kompetencji liderów. Taka kultura władzy dobrze sprawdza się w niewielkich organizacjach.

2. kultura roli (grecka świątynia)
W świątyni znajdują się określone "filary" odpowiadające specjalizacjom. Praca każdego z tych filarów i współpraca między nimi jest koordynowana przez zarząd (dach świątyni). Taka kultura wiąże się z dużą biurokratyzacją organizacji. Rola pracownika jest ważniejsza od osoby, która ją pełni. Taka kultura sprawdza się w otoczeniu stabilnym, przy jasnych, niezmiennych celach.

3. kultura celu/zadania (siatka)
Tutaj celem jest wykonanie pracy, projektu lub zadania. Najwięcej do powiedzenia ma tutaj ten, kto posiada wiedzę i doświadczenie niezbędną do wykonania zadania. Kultura ta jest nastawiona na pracę zespołową. Cechuje ją wysoka elastyczność i możliwość przystosowania się do zmiennych warunków. Zdolna jest do szybkiej pracy, ale bardzo trudną rzeczą jest kontrola takiej organizacji. De facto zamyka się w monitorowaniu pośrednich celów lub "kamieni milowych". Problemy mogą także nastąpić w wyniku ograniczonego dostępu do informacji i środków.

4. kultura jednostki (centrum)
Organizacja jest stworzona dla pracownika, a nie odwrotnie. To ona ma tworzyć wygodne miejsce pracy. Zwykle są to grupy "wolnych zawodów",na przykład architektów lub prawników.

Należy wspomnieć, że wszystkie wymienione typy kultury organizacji są typami idealnymi i przedsiębiorstwa często łączą poszczególne cechy, tak aby uzyskać jak najlepsze wyniki. Kultura organizacyjna jest narzędziem, które ma oddziaływać na pracowników w taki sposób, aby osiągnięte zostały cele organizacji. Wszystko zależy od kierownictwa!

4 komentarze:

  1. Myślisz, że jest jakaś najlepsza kultura? A jeśli tak to jaka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko zależy od organizacji jakieś to dotyczy. Nie można mówić o kulturze jedności w dużej korporacji, tak samo jak kultura celu nie sprawdzi się w dosyć statystycznych organizacjach zajmujących się np. fryzjerstwem. Moim zdaniem nie istnieje żadna uniwersalna kultura organizacyjna.

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Dobre pytanie. To wszystko zależy od przypadku oczywiście. W mojej szkole istnieje połączenie kultury celu i roli.

      Usuń